Windows Home ve Pro Lisans Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Yazım Devi Microsoft, kullanım amacına bağlı olarak birden fazla Windows sürümü piyasaya sürer. Windows Home sürümü daha çok ev ve öğrenci kullanımı için uygunken, Pro sürümü ise kurumsal şirketler ve profesyonel kullanıcılara yönelik bir sürümdür. Tabi içerik açısından farklı olmaları sebebiyle fiyatlandırmaları da farklı. 

Windows-Home-ve-Pro-Lisans-Arasındaki-Farklar-Nelerdir

Microsoft özellikle son çıkardığı ürünlerde birden fazla sürüm çıkararak kullanıcılarına birden fazla seçenek sundu. Home ve pro sürüm ayırımları ile kullanıcısının ihtiyacına göre sürüm satın almasını kolaylaştırıyor. Örneğin standart bir Windows kullanıcısının hiç kullanmayacağı özellikleri olan ve fiyat olarak daha pahalı olan Pro sürümünü kullanmaya zorlamıyor. 

Windows Home Pro sürüme göre daha giriş seviyesi olsa da standart bir kullanıcının beğeneceği ve kullanacağı tüm özellikleri sunar. Windows Cortana, Dokunmatik ve Kalem Desteği, Windows Defender ve Windows Mağazası bunlardan birkaçı.

Windows Pro daha çok kurumlara ve profesyonel kullanıcılara yönelik bir sürümdür. İçerisinde Home versiyonunda olan tüm özellikler vardır. Ek olarak Sanal Makine Yönetimi (Hyper-V), Sürücü Şifreleme (Bitlocker), Uzak Masaüstü bağlantısı gibi standart bir kullanıcının kullanmayacağı özellikler vardır. 

 Windows Home ve Pro Sürüm Arasındaki Farklar Nelerdir ?

1. Windows Uzak Masaüstü Bağlantıları

Uzak Masaüstü aracı bilgisayarınızı sanki başındaymışsınız gibi yönetmenize olanak sağlayan araçtır. Home sürümünde malesef bulunmuyor. 

2. Bitlocker İle Sürücü Şifreleme

Bilgisayarınızda şifre olsa dahi bilgisayarın sabit diskini söküp başka bir bilgisayara takan kişi içerisindeki bilgilere rahatlıkla erişebilir. Bu noktaya Microsoft’un sunduğu bulunmaz nimet Bitlocker. Bitlocker ile bütün bir sürücüyü şifreleyip verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. 

 

3. Hyper-V ile Sanallaştırma

Hyper-V Kişisel bilgisayarlarınızda sanal bilgisayar ortamı yaratmanıza olanak sağlayan yazılımdır. 

4. Kurumsal Özellikler

Home sürümden farklı olarak pro sürümde açıkca şirketlere yönelik gibi görünse de ev kullanıcılarının da kullanabileceği bir çok özellik bulunuyor. Mobil cihaz yönetimi, Grup ilkesi, İş için Store, Atanan Kullanım Erişimi, Active Directory desteği gibi özellikler sadece pro sürüme yönelik özelliklerdir. 

5. Fiyat Farkları

Özelliklerin farklılığı ve hitap ettiği kitle farklılıkları nedeniyle pro sürüm home sürüme göre daha pahalı. Yinede arada uçurum fiyat farkları yok. Pro sürüm tercih edilebilir.

 

Daha fazla detay için Buradan Microsoft’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Özetle standart bir ev kullanıcı iseniz Pro sürümde bulunan bir çok özelliğe ihtiyacınız yok demektir. Bu kullanılmayan özellikler sebebiyle Windows bilgisayarınızın hızında yavaşlıklar olacaktır. Yalın haldeki Windows Home Windows Pro’dan daha hızlı çalışmaktadır. 

 

-Hizmetlerimiz-