WİFİ 6 Nedir ?

WİFİ 6, kablosuz ağ protokolü olarak bilinen WİFİ’nin en son sürümüne verilen isimdir. WİFİ 6‘nın gelmesi ile birlikte daha fazla hız ve kapsama alanı sunulmuş olacak.

WİFİ 6 teknolojisi, WİFİ olarak adlandırılan kablosuz ağ protokolünün hizmete sunulan en son sürümüne verilen isimdir. WİFİ 6 ile birlikte kablosuz internet kullanıcıları daha yüksek hıza ve daha fazla kapsama alanına sahip olabilecekler. Önceki sürümlere göre daha fazla iyileştirme ve geliştirme sunan WİFİ 6, teknolojinin getirdiği yenilikler sayesinde artık bir çok ortak WİFİ kullanım alanlarında, hatta evlerde bile görebilmek mümkün. Teknik altyapısı uygun olan her cihazda kullanılabilen WİFİ 6, veri kaybını minimuma indirerek  internet hızınızdan maksimum fayda alınmasını sağlayabilmektedir. 

WİFİ 6 nın diğer sürümlere göre en önemli özellikleri ise yüksek hız, gecikme sürelerinde düşüş, OFDMA ve OBSS teknolojileridir.

  1.  Yüksek Hız : WİFİ 6 teknolojisi ile birlikte bant genişliği çok yüksek seviyelere çıkabilmektedir. Bu sayede upload ve download hızlarında hissedilir artışlar görülmektedir. Wifi 5 teknolojisinde 3,5 GB/sn olan en yüksek hız Wifi 6 da ise 9,6 GB sn’lere kadar çıkmaktadır.
  2. Gecikme Sürelerinde Düşüş : WİFİ 6 teknolojisi ile gecikme konusunda da bir çok geliştirme yapılmıştır. bu sayede canlı yayınlar ve online oyunlarda gecikme yaşamadan daha iyi bir deneyim sağlanabilmektedir.
  3. Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) : WİFİ 6 ile birlikte aynı sistem üzerinde OFDMA teknolojisi sayesinde farklı sinyaller gönderilebilmektedir. Böylece cihazlar eşzamanlı olarak hizmet alabilir.
Tabiki WİFİ 6‘nın tek odak noktası hız değildir. Hızın yanı sıra güvenlikte ön plana çıkarılmıştır. WPA3 ile geliştirilmiş şifre sistemi sayesinde Wifi şifreleri daha güvenli hale gelmiştir. 
 

Kaynak İntel

-Hizmetlerimiz-