FreeSync Nedir, Ne İşe Yarar ?

Ekran kartı üreticileri oyun yada uygulama kullanımı sırasında ekranda oluşan yırtılma sorunlarını önlemek için sürekli olarak özel teknolojiler geliştirmektedir. FreeSync de AMD firması tarafından ekran yırtılmalarının önüne geçmek için geliştirdiği teknolojidir. 

FreeSync, AMD firmasının kullanıcı deneyimini arttırmak için geliştirdiği bir teknolojidir. Daha öncesinde kullanılan VSync teknolojisinin yetersiz kalmasıyla FreeSync teknolojisi geliştirilmeye başlanmıştır. Basit olarak uygulama yada oyun sırasında ekranda oluşan yırtılmaların giderilmesini sağlayarak üst düzey bir görüntü kalitesi amaçlanmaktadır. FreeSync teknolojisi yanlızca AMD firması tarafından üretilmiş ekran kartlarında desteklenmektedir. Ekran kartları ve monitörler arasında kare hızının aktarılamaması sonucunda ortaya çıkan yırtılma sorunları FreeSync ile çözülebilmektedir.

 

FreeSync teknolojisi aktif olduğunda monitörün hızı değişken hale gelir. Monitör ve ekran kartı arasında bağlantı görevi gören FreeSync monitöre maksimum tazeleme hızına göre kare gönderimi sağlar. Böylece desteklenen kare hızı aşılmadığı için grafikte herhangi bir bozulma olmaz. FreeSync ile sağlanan bu özellik özellikle bilgisayar oyuncularının kaliteli bir performans almasını sağlar.

 

Kaynak AMD

-Hizmetlerimiz-