Windows Üzerinde Google Play Store Kurulumu

Son gelen güncellemeler ile birlikte Windows 11 işletim sistemi üzerinde 3. parti uygulamalara ihtiyaç duymadan Android uygulamaları çalıştırabilmek mümkün hale geldi.

Microsoft, Windows 11 ürününde bir çok yeni ve ses getiren özelliği kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan en çok konuşulanı ise Windows cihazlar üzerinden 3. parti uygulamalara gerek kalmadan Android uygulama çalıştırılabilmesi. 5 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan güncelleme ile birlikte gelen özellik ile Android uygulama çalıştırabilmek mümkün hale geliyor. 

Windows‘un bu özelliği henüz resmi olarak RTM sürümünde bulunmasa da bazı yöntemler ile resmi sürümlerde de çalıştırılabiliyor. Windows İnsider Test kullanıcılarına yönelik sunulan Windows Subsystem for Android özelliğini bir kaç kolay adımda modifiye ederek resmi RTM sürümünde de Google Play Store kurulumunu yaparak Android uygulamaların Windows cihazınız üzerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Google Play Store Nasıl Kurulur ? sorusuna bir kaç adımda yanıt bulabilirsiniz.

1. Windows Geliştirici Modu Etkinleştirme

Windows 11 Ayarlar menüsünü açın, Gizlilik ve Güvenlik sekmesinden Geliştirici Modunu etkinleştirin

2. Modifiye Edilmiş Windows Subsystem for Android Dosyasını Edinme

Github üzerinden buradaki linki kullanarak Artifacts kırmından x64 uyumlu paketi indirin.

3. Kurulum

Öncelikle kuruluma başlamadan önce Visual C++ Kütüphanelerini buradaki linkten sisteminize yükleyin. Daha sonra BIOS üzerinden işlemci sanallaştırmayı etkinleştirin. Windows üzerinden Denetim Masası > Programlar ve Özellikler > Windows Özelliklerini Aç veya Kapat bölümünde Sanal Makine Platformu özelliğini aktif edin. Github üzerinden indirdiğiniz dosyayı bir klasöre çıkartın. İşlemden sonra klasör içindeki İnstall.ps1 dosyasını yönetici olarak çalıştırın. Otomatik olarak kurulum gerçekleşecektir. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Google Play Store ve diğer Google uygulamalarını başlat menüsünde bulabilirsiniz. 

 

-Hizmetlerimiz-