SSL Sertifikası ‘Secure Sockets Layer’ internet sitelerinin kök dizinine eklenerek kullanım sağlanan dijital güvenlik sağlayan veri kriptolama protokolleridir. Dilimizdeki karşılığı Güvenli Giriş Katmanı’dır. Peki SSL Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar ? SSL Sertifikası Hangi Alanlarda Kullanılır ? Bu yazıda bu sorulara karşılık bulabilirsiniz. 

SSL Sertifikası Nedir

İnternette gezinirken ziyaret ettiğimiz web sitelerinde https: // ibarisini sıklıkla görürürüz. Bu ibare web sitesinde SSL Sertifikası bulunduğu anlamına gelir. Bu ziyaret ettiğiniz sitenin aynı zamanda kimliğidir. Ziyaret ettiğiniz web sitesi üzerinde şifreli bir bağlantı oluşturarak kötü niyetli kişilerin bağlantıya sızıp kişisel bilgilerinize erişmesine engel olur. 

Gizliliğe ve güvenliğe önem veren bir çok firma SSL Sertifikası satınalma ve devreye alma süreçlerini tamamlayarak güvenli alışveriş yapılmasını sağladı. Hatta son dönemlerde bir çok banka SSL Sertifikası bulunmayan web sitelerine 3D Ödeme, Mobil Pos gibi özelliklerin kullanılmasına izin vermiyor. 

Google’ da bu konuda bir çok adım attı. Örneğin SSL Sertifikası bulunmayan web sitelerini güvenilir olmayan siteler kategorisine aldı. SSL Sertifikası bulunan web siteleri aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağladı. 

E-Ticaret sistemlerinin artmasıyla hemen hemen her ürünü internet üzerinden alır hale geldi. Haliyle her alışveriş sitesinde mutlak suretle kişisel bilgilerimizi girerek alışveriş yapmak zorunda kalıyoruz. Kişisel bilgilerimizinde ötesinde Kredi Kartı şifrelerimizi de girerek alışverişimizi tamamlıyoruz. Bu noktada SSL Sertifikası hayat kurtarıcı oluyor. SSL Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar sorusuna yanıt olarak karşımıza çıkıyor. 

SSL Sertifikası web sitesi üzerinde girilen verilerin güvenliğini sağlar. Web sunucu tarafında bir anahtar, son kullanıcı (istemci) tarafında ise sertifika ile SSL Sertifika fonksiyonu düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışır. Yani SSL Sertifikası bulunan herhangi bir web sayfasında doldurulan herhangi bir bilgi bu bir kimlik bilgisi yada kredi kartı bilgisi olabilir, sunucuya 126/258 bit şifreleme yöntemi ile şifrelenerek ulaşır.

SSL Sertifikası Nasıl Temin Edilir ?

SSL Sertifikası bir çok yolla temin edilebilir. Doğrudan Sertifika Yetkilisinden alınacağı gibi web sitenizin bulunduğu hosting firması aracılığı ile de temin edebilirsiniz. Web sitenizde istediğiniz güvenliğe bağlı olarak ücretsiz SSL Sertifikası alabilir ya da ücretli olarak kullanabilirsiniz. 

SSL Sertifikası satınalma sürecinde whois kaydındaki bilgiler ile sertifikasyon alım sürecinde gönderdiğiniz belgelerdeki bilgiler aynı olmalıdır. Aksi taktirde işleminiz uzayacak hatta iptal olacaktır. İstenilen güvenlik düzeyine göre hemen üretilebildiği gibi 7 güne kadar da uzayabilir. 

Konu ile ilgili detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz. 

-Hizmetlerimiz-