NFC Nedir Ne İşe Yarar ?

Günümüzde ismini sıklıkla duymaya başladığımız NFC nedir ne işe yarar ? NFC teknolojisi, birbirine belirli bir yakınlıkta bulunan cihazların kablosuz olarak iletişim kurabilmelerini sağlayan bir protokoldür. Neredeyse yeni çıkan tüm telefonlarda bulunan NFC sıklıkla cihazlar arasında veri transferi yapabilmek ve temassız ödeme işlemlerinde kullanılır. 

NFCNear Field Communication” türkçesi ile “Yakın Mesafe İletişimi” anlamına geliyor. İsminden de anlaşılacağı üzere birbirine yakın NFC teknolojisine sahip iki cihaz arasında kablosuz olarak iletişim sağlayabilme özelliğine verilen isimdir. Aslında ilk olarak 2002 yılında Sony ve Philips firmaları tarafından geliştirilen ve 2003 yılında ISO/IEC standardı olarak kabul edilen NFC, pandemi sürecinde ihtiyaç haline gelen temassız ödeme ve iletişimin gündeme gelmesiyle ve APPLE firması tarafından güncel cihazlarda kullanılmaya başlanmasıyla tekrar popüler olmuştur.

NFC destekli telefonlar birbirlerine belirli mesafede yaklaştıkları taktirde herhangi bir işleme ve 3.parti uygulamaya gerek kalmadan birbirleri ile iletişim kurabilirler. Bu iletişim esnasında batarya ömrüne ve kalitesine etki edecek herhangi bir olumsuz etken oluşturmaz ve saniyeler içerisinde bağlantı gerçekleşir ve verileri bir mikroçip aracılığı ile depolar. NFC nedir ne işe yarar  sorusuna verilebilecek en kısa yanıt budur. Küçük dosya transferleri ve ödemeler için bulunmaz nimet olan sistem işlemleri hızlıca gerçekleştirmenize olanak sağlar. Henüz ülkemizde çok popüler olmasa da teknolojiyi takip eden bir çok firma tarafından kullanılmaya başlandı. Diğer kablosuz bağlantı türlerine göre daha hızlı olması sebebiyle ve kullanımının hızla yaygınlaşması nedeniyle ülkemizde de yakında sıklıkla görebileceğimiz aşikar. 

Kaynak Wikipedia

-Hizmetlerimiz-