LCD ve Amoled Ekran Farkları

Neredeyse her gün kullandığımız telefon ve giyilebilir teknoloji ürünlerinin en önemli parçalarından biri sürekli etkileşimde olduğumuz ekranlarıdır. Ekran teknolojisinde en çok kullanılan ekran teknolojileri de Amoled ve LCD ekranlardır. 

Ekran teknolojilerinde en çok kullanılan tür LCD ve Amoled ekranlardır. Çoğumuz kullanırken fark etmesek de ekranda kullanılan teknoloji görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Günümüzde cep telefonlarının ince olması istenmesi sebebiyle çoğu firma Amoled Ekran teknolojisini tercih ediyor. 

 

Amoled Ekran Teknolojisi

Active Matrix Organic Light Emitting Diode kısaca Amoled ekranlar arka ışığa gereksinim duymadan çalışırlar. Bu sayede daha ince tasarımlar yapılabilir. Işık kullanılmaması aynı zamanda enerji kullanımını da düşürerek batarya verimliliğini arttırır. 

LCD Ekran Teknolojisi

Liquid Crystal Display kısaca LCD ekranlar günümüzde pek çok yaygın alanda kullanılan ekran çeşididir. Monitörlerde, televizyonlarda, dizüstü bilgisayarlarda sıklıkla kullanılır. LCD ekranlar sıvı kristallerden üretilir ve iki cam panel bulunur. Arka plan aydınlatması yapılarak görüntü elde edilir. LCD ekranların bu şekilde çok katmanlı olması sebebiyle ince tasarımlar yapılamaz ve enerji tüketimi konusunda Amoled Ekranlar kadar iyi değillerdir. 

Amoled Ekran ve LCD Ekranların en önemli farkları Amoled ekranların sağladığı canlılık ve parlaklıktır, ancak bu renkler parlak ve canlı olmasına rağmen gerçek renkler değildir. Arkadan aydınlatma olmadığı için görüntülerin daha gerçekçi ve renklerin daha canlı görüntülenmesi sağlanır. Ancak her iki ekranında kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Kontrast Amoled ekranlarda daha sönük olduğu için gerçek görüntü için LCD ekranlar tercih edilebilir. 

 

Tüm Ekran Teknolojileri Farkları

-Hizmetlerimiz-