İşlemci Pazarının En İyisi AMD !

2019 yılından itibaren yeni teknolojilerle çitasını sürekli yükselten AMD emeklerinin karşılığını fazlasıyla almaya başladı. COVİD salgınından sonra yaşanan çip krizine bile rağmen x86 mimari segmentinde en yüksek pazar değerine ulaştı.

Blog-Amd

Amd’nin Tayvanlı CEO’su Lisa Su’nun gelmesiyle adeta şahlandı. Lisa Su önderliğinde adeta küllerinden doğan AMD, hızla büyümeye devam ediyor. Özellikle sunucu ve x86 Mimamirisi tarafındaki başarıları ile işlemci pazarını adeta alt-üst ederek rekorlar kırmaya başladı.

İnanlmaz Başarı !

2021 yılının 4. çeyrekteki araştırmalarına göre AMD firmasının x86 mimarisindeki işlemci pazarındaki payı %25.6 ile tarihi rekor kırdı. Genel yıl bazında 4 puanlık bir yükseliş yakalandı. İntel ise %74.4 ile 1 puan geriledi.

Nesne bazlı internet ve oyun konsolları hariç tutularak yapılan araştırmaya göre ise AMD %24 İntel %70, ARM ise %7 civarında bir pay oluşturmuş durumda.

Masaüstü segmenti olarak incelendiğinde AMD’nin %16.2 pazar payına gerilediği belirtiliyor. Tabi bu gerilemede çip krizinin etkisi çok büyük. Taşınabilir segmentinde %21.6 paya gerilerken, sunucu segmentinde ise %10.7 paya sahip.

2021 yılı geneline bakıldığında toplamda İntel ve AMD 471 milyon satış yaparken ARM ise 29 milyon satış yapmış. İntel ve AMd bu satışlardan yaklaşık 74 milyon dolarlık x86 gelirine ulaşmış.

Zen4 Mimarisi, 3D V-Cache gibi teknolojileri elinde bulunduran AMD yeni önemde bunları avantaja çevirerek elini oldukça kuvvetlendirebilecek. Çip krizinin hafifleyeceği ihtimali de düşünüldüğünde 2022 yılı AMD için çok parlak görünüyor.

Kaynak Toms Hardware

-Hizmetlerimiz-