IoT Nedir Ne İşe Yarar ?

Son günlerde IoT (nesnelerin interneti) kavramını sıklıkla duymaya başladık. Hemen hemen her cihazın internet kullanımını desteklemesi bu ismi daha sık duymamıza neden oldu. Peki IoT nedir ? Nerelerde kullanılır ?

iot-nedir
Teknolojinin ilerlermesiyle IoT nedir ? sorusunu sıklıkla duyar olduk. Peki gerçekten nedir bu IoT IoT kavramı internet of things yani nesnelerin interneti anlamına gelir. IoT internet desteği bulunan fiziksel objelerin birbirleri ile iletişim kurabilmelerine olanak sağlayan sisteme verilen isimdir. IoT dendiği zaman çok geniş bir kavramda düşünmek gerekir. Örneğin çipler, sensörler erişim düzenekleri, izleme düzenekleri ve bir çok alan IoT teknolojisinden faydalanarak iletişim kurar. IoT nedir ? sorusuna yanıt olarak, IoT ilk olarak 1991 yılında ortaya çıkmıştır. Cambridge Üniversitesinde ortaya çıkan bir buluş sayesinde kahve makinasının içi gözlemlendi. Bu sayede ilk IoT ortaya çıkmış oldu. 

 

IoT nedir ve nerelerde kullanılır sorusuna yanıt olarak ise, IoT günümüzde 45 milyarın üzerinde farklı cihazlar tarafından kullanılmaktadır. Yani 45 milyon cihaz internet bağlı. IoT nedir ve kullanım alanları nelerdir sorusuna yanıt olarak ise 

Akıllı Trafik ve Ulaşım Uygulamaları : Şehirlerde bulunan trafik lambalarının koordinasyonu, anlık takip etme, trafiğin yoğunluğunu kontrol edebilme, Akıllı park sistemleri sayesinde park doluluk oranlarını kontrol edebilmeye yarayan uygulamalarda sıklıkla IoT kullanılır.

Sağlık Uygulamaları : Giyilebilir teknolojiler, sağlık cihazlarından veri aktarımı ve uzaktan izleme, acil bildirim sistemleri gibi bir çok uygulamada IoT kullanılır.

Enerji Uygulamaları : Enerji sistemlerinin kontrolü ve verimliliğinin ölçülmesini sağlayan uygulamalarda IoT kullanılır.

Endüstriyel Uygulamalar : Üretim, Tedarik, Depolama gibi bir çok alanda entegrasyon sağlayarak verimliliği ve zaman kazanımını arttırır. 

Akıllı Ev Uygulamaları : Evde yada bina içerisinde bulunan akıllı cihazların kontrolünün yapılmasını sağlar. Isınma, Elektrik, Güvenlik vb sağlayan cihazlarının yönetimini sağlar. 

IoT nedir ve hangi alanlarda kullanılır gibi sorulara yanıt olarak verilebilir. Çalışma verimliliğini arttırması, nesnelerden daha fazla bilgi alınabilmesi sayesinde bilgi toplaması ve düşük maliyetleri nedeniyle her geçen gün popülaritesi artan IoT gelecek yıllarda tüm akıllı cihazlarla ve yapay zeka ile entegre olarak vazgeçilmez haline gelecektir. 

 

Kaynak Wikipedia

-Hizmetlerimiz-