INTEL Rusya’daki Faaliyetlerini Durdurdu

Amerika kuruluşlu teknoloji devi INTEL Rusya – Ukrayna savaşının devam ettiği bu günlerde Ukrayna’nın tarafında olduğunu belli etti. Rusya’daki üretimini ve ticari faaliyetlerini tamamen durdurduğunu açıkladı.

intel-rusyadan-ticari-olarak-cekildi

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrasında irili ufaklı bir çok teknolojik şirket Rusya’daki faaliyetlerini durdurarak ticari olarak Rusya’dan çekilme kararı aldı. INTEL firması daha önce ihracatı durdurma kararı almıştı. Şimdi ise Rusya’da bulunan ve faal durumda olan üretim hattını da durdurma kararı aldı. INTEL, önemli bir karara imza atarak Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm faaliyetlerini durdurma kararı aldı. 

Bu önemli kararın ardından INTEL karardan etkilenebilecek personellerini de ihmal etmedi. Yapılan açıklamada şirket bünyesinde hali hazırda çalışan 1200 civarı personelin desteklenmesi için 1,2 milyon dolar bütçe ayırdıklarını belirtti. 

Öte yandan Avrupa’nın büyük teknoloji firmalarının Rusya’ya karşı bu tutumu Rusya ve Çin arasındaki bağların kuvvetlenmesine neden oldu. ABD Ticaret bakanı bu durumun devam etmesi halinde ekonomik olarak ÇİN’e de yaptırım uygulayacağını belirterek rest çekti. 

Kaynak INTEL

-Hizmetlerimiz-