Google Rusya’da İflas Sürecini Başlattı

Google daha önce bir çok yaptırım uyguladığı Rusya’da iflas sürecini başlattı. Zaten bir çok servisini Rusya’nın Ukrayna üzerindeki tutumu nedeniyle durduran Google Rusya’da iflas sürecini başlattı ve  Rusya’dan tamamen çekiliyor. 

Rusya, Google‘ın uyguladığı yaptırımlar sonrasında karşılık olarak verdiği 120 milyon dolarlık cezayı tahsil edememesinin ardından Google’ın Rusya’daki banka hesaplarının tümüne el koydu.  Bu gelişmelerden sonra Google, Rusya’da iflas sürecini başlattı. Rusya’daki ofiste zor günler geçirdiğini belirten Google maaş ödemeleri ve diğer ödemeleri yapmakta zorlandı. Bu sebepten ötürü iflas sürecini başlattı. Yine de profesyonellik örneği gösteren Google, Mail, Maps ve Play Store gibi uygulamaların Rusya’da kesintisiz olarak hizmet vermeye devam edeceğini açıkladı. Zaten Google Rusya’ya yaptırım uyguluyordu bu süreç Google‘ın Rusya’daki ofisinde çalışan Rusları etkilemiş oldu. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda artık Rusya’da Google firmasına ait ücretli uygulamalar ve hizmetler olmayacak ve Rus merkezli bir çok yerel şirket için barındırma mail ve diğer hizmetler için ciddi sorunlar ortaya çıkacak.

Google’ın savaş sonrasında başlattığı yaptırımlar yüzünden zaten teknolojik anlamda Rusya’da bir çok kriz patlak vermişti. İflas ederek ülkeden çekildikten sonra ne gibi sorunlar çıkacağı tahmin bile edilemiyor. Ayrıca Google Rusya’da iflas sürecini başlattı haberiyle birlikte iflas başvurusunda bulunan ilk büyük teknoloji şirketi oldu. Diğer şirketler faaliyetlerini durdurdu, tek iflas açıklayan Google oldu.

Haberin Devamı ve Kaynak

-Hizmetlerimiz-