Google Chrome’daki Güvenlik Açıkları Düzeltildi

Dünya devi Google’ın tarayıcı markası olan Chrome da 26 farklı güvenlik açığını kapatan bir update yapıldı. Yapılan taramalarda biri kritik, 16’sı yüksek riskli açık olarak sınıflandırıldı. Yapılan bu güncelleme ile birlikte Google Chrome’daki Güvenlik Açıkları Düzeldilti.

img-blog-chrome

Google, Chrome için geçtiğimiz günlerde 97.0.4692.99 sürüm güncellemesini yayınladı. Arama devi toplamda 26 farklı güvenlik zaafiyetini giderdi. Google’ın bu zaafiyetleri araştırdıkları için araştırmacılara ödediği toplam miktar şimdiden 100.000 Doları (Yaklaşık 1 Milyon 300 Bin TL) aşmış durumda.

Siber güvenlik uzmanları Google’a biri kritik, 16’sı yüksek ve 5’i orta düzeyde olmak üzere 22 adet güvenlik açığı bildirdi. Bu açıklar Omnibox, Vulkan ve yer imi yöneticisindeki bileşendeki açıkları kapsıyor.

Güvenlik taramalarında bulunan kritik açık CVE-2022-0289 olarak tanımlandırıldı. Siber zorbalar bu güvenlik açığını kurbanın sisteminde rastgele bir kod yürütmek için kullanabiliyorlar. Bu açık Project Zero’dan Sergei Glazunov tarafından Google ekiplerine bildirildi.

Google Chrome’un 97.0.4692.99 numaralı en son sürümünü Windows, macOS ve Linux platformları için yayınlandı. Sizde Google Chrome kullanıcısı iseniz güncelleme sürecini hızlandırmak istiyorsanız manuel olarak kontrol ederek yeni sürümün yüklenme sürecini tamamlayabilir, güvenli internet deneyimini devam ettirebilirsiniz.

 

Kaynak Google Blog

-Hizmetlerimiz-