FPGA Nedir, Nerelerde Kullanılır ?

Son dönemde trendini oldukça arttıran FPGA kısaca tekrar tekrar programlanabilir devre olarak tanımlanabilir. Son kullanıcı tarafında oldukça rabet gören FPGA bilgisayar dünyasında emin adımlarla yükselişine devam ediyor. 

Bilgisayar üzerinde bir değişiklik yapmak istediğimizde, yapmak istediğimiz değişikliğe uygun olarak donanım değişikliği yapmak gereklidir. Dolar kurunun ülkemizdeki durumundan dolayı bu son günlerde çok istediğimiz bir çözüm değil. İşte tam da bu noktada FPGA teknolojisi imdadımıza yetişiyor. FPGA Nedir, Nerelerde Kullanılır sorusuna tam da burada cevap bulabilirsiniz. FPGA işlemci gibi çalışıyor, ancak tekrar tekrar programlanabilir bir yapıya sahiptir. Bu da maddi ve manevi pek çok avantaj sağlıyor. 

FPGA, Field Programmable Gate Array, Türkçe meali Alanda Programlanabilir Kapı Dizileri özetle tekrar programlanabilir tümleşik devrelerdir. Kullanım alanlarıda son günlerde oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. FPGA temel olarak veri giriş ve çıkışı prensibiyle çalışır. Veriyi alır, işler ve programlama metodunuza göre çıkartır.

FPGA Nedir Nerelerde kullanılır sorusuna, Savunma Teknolojileri, Kripto Para Madenciliği, Uzak Teknolojileri, Sayısal İşaret İşleme Sistemleri, Otomotiv sektörü gibi bir çok sektörde genel olarak anlamlandırılırsa paralel işlemlerin yapıldığı tüm teknolojik alanlarda kullanılabilir şeklinde yanıt verilebilir. Üstelik maliyeti de oldukça düşük.

FPGA en yaygın olarak VHDL adı verilen programlama dili ile programlanabilir. Programlama bilmeyen kişiler ise Verilog üzerinden düzenleme yapabilirler. Yine de oldukça uzmanlık gerektiren bir konu olduğunu unutmamak gerekir. 

Kaynak Vikipedia

 

-Hizmetlerimiz-