Dünyanın En Küçük Bataryası Geliştirildi

Alman araştırmacılar dünyanın en küçük bataryasını icat etmeyi başardılar. Toz tanesi boyularında olan bataryanın tıp dünyası ve bilim dünyası için yeni bir çağ açabileceğini ifade ettiler.

Alman araştırmacılar  tarafından toz tanesi boyutunda Dünyanın En Küçük Bataryası Geliştirildi. Üstelik toz tanesi kadar küçük bir bilgisayara sığabilecek boyutta ve kendi kendine bir araya gelebiliyor. 

Ürün geliştiricileri dünyanın en küçük bataryası olduğunu iddaa ettiği bataryanın rulo pasta olarak bilinen ‘İsviçre Rulosu’ndan esinlenerek geliştirildiğini belirtti. Güvenilir bir kaynaktan yayımlanan bir makalede bir milimetre kareden daha küçük olduğu söylenen batarya, tek seferde küçük boyutlu cihazlara saatlerce güç sağladığı yazıyor. Aynı zamanda batarya, güç kapasitesini arttırmak için kendi kendine rulo halini alıyor. Bu tasarımın tüm batarya boyutları için tipik bir tasarım olduğunu belirten araştırmacılar Tesla firmasının kullandığı bataryada da aynı formülün kullanılarak 28 kat daha fazla enerji depolayabildiğini açıkladılar. 

Ayrıca makalede icatlarının mikropil geliştirme süreci açısından bir kilometretaşı olabileceğini ancak henüz geliştirme aşamasında olduğunu ve cihazın optimize edilmesi için yapılması gereken çok fazla şey olduğunu belittiler.

Kaynak Advanced Energy Materials

-Hizmetlerimiz-