DLNA Nedir , Ne İşe Yarar ?

Son günlerde hemen hemen her cihazda karşımıza çıkan ve adını sıklıkla duyduğumuz DLNA nedir ? Ne işe Yarar ? sorularına bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

DLNA Nedir ? DLNA (Digital Living Network Alliance) aynı ortamda bulunan teknolojik cihazların birbirleri ile iletişim kurabilmelerini sağlayan bir teknolojidir. Yani bu sayede bilgisayarınızdaki filmleri ve müzikleri televizyona aktararak dinleyebilmenizi ve izleyebilmenizi sağlar. 2003 yılında Amerika merkezli kurulan DLNA firması günlük yaşantıda kullanılacak tüm cihazların birbirleri ile haberleşebilmesini sağlamak amacıyla bir yazılım üretti. Bu sayede sürekli olarak kullandığımız cihazlar birbirleri arasında iletişim kurabiliyor, dosya paylaşımı ve gösterimi yapabiliyor. 

DLNA teknolojisi son bir kaç yıldır neredeyse tüm teknoloji üreticileri tarafından kullanılıyor. Samsung, HP, Sony, Microsoft, Dell, Nokia gibi bir çok dev bu teknolojiyi kullanıyor. Yerli teknoloji Vestel firması da bu liste içerisinde bulunuyor olması bizim için gurur verici. 

DLNA teknolojisini kullanabilmek için fotoğraf makinalarında DMC sertifikası, televizyonda ise DMR sertifikasına sahip olması gerekiyor. Yeni cihazların bir çoğunda bu teknolojiler bulunuyor herhangi bir işlem yapılmadan direkt olarak kullanım sağlayabilirsiniz. DLNA yolu ile haberleşme yapabilmek için cihazların marka benzerlikleri olma zorunluluğu bulunmuyor. Farklı marka notebook ile televizyonu birbirlerine bağlayabilir, görüntü ve dosya paylaşımı yapabilirsiniz. DLNA şu anda 5500 den fazla cihazda ve 200 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştırılmış ve kullanılabilir durumda. 

Kaynak DLNA

DLNA Destekleyen Cihaz Listesi

-Hizmetlerimiz-