Crypto Virüs Nedir ?

Son zamanlarda adını sıklıkla duyuran Crypto Virüs’ü nedir ? Engellemenin bir yolu var mıdır ? sorusunu sıklıkla duyar olduk. Peki Crypto Virüs‘ünden nasıl kurtulabiliriz sistemi olumsuz yönde etkileyen bu virüsün sisteme sızması nasıl engellenir ? 

Crypto Virus Nedir

Son zamanda bireysel kullanıcıların ve şirketlerin korkulu rüyası haline gelen Crypto Virüs, internet dünyasında ” Crypto Locker ” olarak bilinir. Dilimiz de daha çok Fidye Virüsü olarak çevirilmiştir. Bulaştığı sistemdeki bütün dosyaları kilitleyerek kullanıcıdan fidye talep eden bu virüs hackerler tarafından sıklıkla kullanılmaya başlandı. 

Crypto Virüs bir sisteme bulaştığında sistemdeki bütün dosyaları anında farklı algoritmalar kullanarak güçlü bir şekilde şifreler. Bu işlem sonrasında kullanıcıya ödeme yollarını belirten bir dosya bırakılır. Genellikle takibi zor olduğundan Crypto paralar tercih edilir. Ödeme yapılmadan bu şifrelemenin çözülebilmesi pek mümkün değildir. Çünkü şifreleme metodu olarak genellikle AES-256 algoritması kullanılır ve bunu çözebilmek malesef ki pek mümkün değildir. 256 bit şifreleme metodu kullanıldığından kaba güç ile yani deneme yanılma yolu ile çözülemezler. Hatta O kadar büyük ki katlanarak büyük gözlemlenebilir evrendeki atom sayısından daha fazladır.

Çok hızlı bir şekilde kullanımı yayılan Crypto Virüsü, kullandığınız yazılımdaki buglar nedeniyle ve kullanıcıların bu bugları giderecek güncellemeleri zamanında yapmadığı için bu denli yayılım imkanı bulmuştur. 

Crypto Virüs saldırıları ise , Sosyal mühendislik yoluyla, E-posta ile sahte fatura gönderimi ile , RDP ( Uzak Masaüstü) Hackleme yolu ile ve Phishing yolu ile gerçekleştirilmektedir. Yöntem ne olursa olsun sonuç yine dosyaların şifrelenmesi ve sonucunda fidye istenmesi olarak gerçekleşmektedir. 

Korunma yollarına değinecek olursak;

1. İlk olarak sisteminizi sürekli olarak güncel tutun.

2. Gelen E-Postalardaki E-posta göndereni mutlaka kontrol edin. Gönderen adı sizi yanıltmasın, gönderen e-postasını kontrol etmeyi unutmayın. 

3. E-postalardaki ekleri mutlaka kontrol edin. exe, , bat, vbs, scr, com uzantılı dosyaları kesinlikle açmayın.

4. Gelen E-postalarda zip ve rar dosyalarını açarken çok dikkatli olun. Kaynağına güvenseniz dahi dosyayı zip ve rardan çıkarıp atmasını rica edin.

5. PDF dosyalalarını Adobe Reader ile açmaya özen gösterin ve bunu da sürekli olarak güncel tutun. 

6. Anormal sistem davranışlarını kontrol eden antivirüsler kullanın. 

7. Düzenli olarak yedekleme yapın.

 

Kaynak Wikipedia

-Hizmetlerimiz-