ARM İşlemci Nedir ?

ARM İşlemciler, diğer işlemcilerden farklı olarak özel bir mimari üzerine inşa edilirler. Diğer işlemci türlerine göre sağladığı performans ve verimlilik sayesinde kısa sürede bir çok cihazda kullanılmaya başlanmıştır. 

Advanced RICS Machines (ARM) tarafından geliştirilen ARM İşlemciler her ne kadar şirket ismi ile bilinse de ARM firmasının ARM İşlemciler için bir üretim tesisi yoktur. Dünyaca ünlü teknoloji firmaları ile anlaşmalar yaparak mevcut teknoloji mimarisinin kullanılmasına izin vermiştir. 


ARM İşlemcilerde RISC mimarisi kullanılmaktadır. Bu nedenle ARM İşlemciler aynı zamanda RISC işlemciler olarak da bilinmektedir. ARM İşlemcilerinin hem 32 bit hem de 64 bit desteği bulunmaktadır. Çok çekirdek kullanılarak performans ve hız artırımı sağlayan ARM İşlemciler kısa sürede diğer işlemcileri geride bırakarak popüler hale gelmiştir. ARM İşlemcilerin en önemli özelliği ise çalışma sisteminin özel bir şekilde optimize edilmesidir. İşlemci üzerindeki gereksiz tüm talimatlar devre dışı kalır ve işlemci tarafından yapılması istenen görev en kısa sürede tamamlar. Bunu sağlayan ise RISC teknolojisidir. 


Günümüzde ARM İşlemciler düşük güç tüketimi, uygun maliyetler ve kullanım esnasında daha az ısı yayması sebebi ile kullanım alanı taşınabilir ürünler arasında çok yaygınlaşmıştır. Akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir teknoloji ürünleri gibi bir çok üründe ARM işlemciler en ideal çözüm olarak dikkat çeker.

Tüm ARM işlemciler ve Özellikleri

-Hizmetlerimiz-