Android 13 Resmi Olarak Tanıtıldı

Android kullanıcıları tarafından merakla beklenen Android 13, I/O etkinliğinde Google tarafından  tanıtıldı. Yeni özelliklerin ve Android sistemlere gelecek yeniliklerden bahsedilen etkinlikte yeni işletim sistemine dair her konuya açıklık getirildi.

Android13

Google, Android kullanıcılarının uzun zamandır merakla beklediği I/O etkinliğinde Android 13 işletim sistemini tanıttı. Tiramisu ismi ile tanıtılan işletim sisteminde en çok üzerinde durulan konular ise arttırılmış güvenlik ve kullanıcısına daha fazla özgürlük sunan kişiselleştirme özelliği oldu. Kişiselleştirme konusunda ise en çok dikkat çeken ise telefonunuzun duvar kağıdı ile tema renklerinin eşleşerek eşsiz bir deneyim sunacağı oldu. 

Android 13’ü bekleyenlerin bir çoğunun kafasındaki soru ise işletim sistemi güvenliğiydi. Bu konuda yenilenmiş daha güvenli bir işletim sistemi olarak adlandırılan Android 13 uygulamaların erişebildiği konumlar hakkında daha bilgi verici ve açıklayıcı olacak. Bu sistem ile birlikte sizin izniniz olmadan uygulamalar bildirim dahi gönderemeyecek. Android kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri olan güvenlik ve bildirim sorununa su serpecek bir özellik merakla bekleniyor. Ayrıca tüm bu izinlerin ve kontrollerin yapılabilmesi adına ayarlar içerisine güvenlik ve gizlilik sekmesi ekleneceği yetkililer tarafından aktarıldı. 

Android 13 ile birlikte gelen bir diğer yeni özellik ise artık hemen hemen kimsenin kullanmadığı kısa mesaj yerine Google Mesajlar uygulaması kullanılabilecek. Diğer Android 13 cihazları ile otomatik eşleşme yaparak Google Mesajları kullanan cihazları tanımlayacak.

Geçtiğimiz günlerde ikinci beta sürüm geliştiriciler için yayımlanan Android 13 ün daha ne gibi yenilikler ile karşımıza çıkacağı hangi cihazlarda daha verimli çalışacağı konusu büyük merak uyandırmış durumda.

 

Şuradaki Linkten daha detaylı bilgiye ulaşabilir. Android 13’ü indirebilirsiniz.

-Hizmetlerimiz-