5651 Yasasına Göre Loglama, toplu internet erişimi sağlayan işletmelerin bu hizmeti kullanan kullanıcıları belirli bir düzene göre kayıt altına alınması işlemidir. 5651 Yasasına Göre Loglama işletmeler için zorunlu hale getirilmiştir.

5651 Yasasına Uygun Loglama

5651 sayılı kanun siber suçlar ile mücadeleyi kolaylaştırmak için 23 Mayıs 2007 tarihinde çıkarılmış bir kanundur. İnternet üzerinden yapılan yayınların düzenlenmesi ve internetteki kullanıcıların özgürlüğünü etkileyecek kişilerle, yasalara aykırı şekilde hareket eden siber zorbalarla mücadele etmek amacıyla çıkarılmıştır.

5651 Yasasına göre her işletme toplu internet yayını yaptığı ortamlarda kullanıcılarının hareketlerini (loglarını) belirli bir düzende tutmak ve saklamak zorundadır. Bu durum Resmi Gazete’de yayımlanarak zorunlu hale getirilmiştir.

Konu ile ilgili mevduata buradan ulaşabilirsiniz.

5651 Yasasına Göre Loglama Kimler İçin Zorunludur ?

5651 Yasasına Göre Loglama yasasına uymak zorunda olan işletmeler ise şu şekilde sıralanabilir.

► Büyüklüğü ve hizmet biçimi farketmeksizin oteller,

► Alışveriş Merkezleri – Üniversiteler

►Cafe, Cafeterya, Lokantalar,

►İnternet Cafeler,

► Küçük ve Orta Ölçekli Firmalar (Kobiler, Obiler)

► Fabrikalar

Kısacası çalışan sayınız yada hizmet ettiğiniz kişi sayısı birkaç kişiden fazlaysa sizde 5651 Yasasına Göre Loglama yapmak zorundasınız. İster müşterilerinize ücretsiz olarak sunun isterseniz çalışanlarınız iş yapmak için kullansın bu yasaya uymak zorundasınız.

Yasal zorunluluktan öte eğer bir işletme sahibi iseniz ve toplu internet yayını yapıyorsanız kendiniz için bu sistemi kullanmanızda fayda var. Yasalar önünde sizin internet aboneliğiniz üzerinden yapılan ve kayıt altına alınmayan her hareket için siz sorumlu tutulursunuz. 5651 Yasasına Göre Loglama işlemi yapıldığında suç işlenen saat ve tarih kayıt altına alındığından kolayca bunu ibraz edebilir, suçsuzluğunuzu ispat edebilirsiniz. 

5651 Yasasına Göre Loglama yapmak istiyorsanız en basit olarak bir Hotspot Cihazı yada bir Firewall Cihazı temin ederek başlayabilirsiniz. Bu cihazlar üzerinden Cep telefonu veya TC Kimlik Entegrasyonları ile internet kullanıcısının gerçek kimliğini doğrulayabilirsiniz. Böylelikle internet kullanan kişiler saat ve tarih bazında kayıt altına alınır ve depolanır. 

5651 Yasasına Göre Loglama işlemlerinde düzgün çalışan doğru zaman damgası bulunan her bir log kaydı, yasal bir unsur yerine geçer. Bu nedenle yapılacak işlemlerin profesyonel kişilerce yapılması gerekmektedir. Zaman damgası bulunmayan yada yasalara uygun yapılmayan loglar geçersiz sayılmakta ve sizi zan altına bırakmaktadır.

5651 Yasasına Göre Loglama yapmayan işletmeler için maddi ve idari para cezası yaptırımı uygulanacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Verilecek ceza kanunun ne kadarına uyup uymadığınızla ilgili olarak değişkenlik gösterebilir. Kişilere 15.000 TL ve Hizmeti sağlayan Firmalara ise 100.000 TL gibi yüksek rakamlar ceza kesilebilir. Hatta 5651 Yasasına Göre Loglama yapmayan firmalara faaliyet durdurma cezası bile verilebilir.

Konak / Halkapınar’da bulunan ofisimiz ile 5651 Yasasına Göre Loglama ile soru yada sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sunduğumuz tüm hizmetlere HİZMETLERİMİZ sayfasından ulaşabilirsiniz.

Arıza, Talep ve Teklif istemleriniz için İLETİŞİM sayfamızdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Dilerseniz Arıza / Talep Sistemimiz üzerinden kayıt oluşturarak teknik ekiplerimizin sizinle irtibata geçmesini sağlayabilirsiniz.

-Hizmetlerimiz-